top of page
tvorba-textu.jpg

Tvorba textů

„Čest práci, soudruhu! Potřebujeme tvý texty.“

                                                            – klient, 2024

Texty na webové stránky

Texty na webové stránky

Webové stránky jsou dnes již bez nadsázky vlajkovou lodí každé společnosti či freelancera. Zároveň jsou webovky srdcem celého vašeho marketingového ekosystému a pokud je nemáte správně vystavěné, nemá ani smysl se pouštět do dalších marketingových akcí. A jedním z pomyslných základů webových stránek jsou právě texty.

 

Home page, slovníček pojmů, sekce o vás... Na všech těchto stránkách vašeho webu jsou texty, které rozhodují o tom, zda budete úspěšní, nebo ne. Jestli na svých stránkách udržíte uživatele i jejich pozornost a dovedete je k požadované interakci.

 

Lze toho vůbec docílit? Ale jistě! K dosáhnutí vytoužené mety stačí, když si copywriter – který pro vás pracuje – splní 3 klíčové faktory:

  1. dodrží formální parametry. Například sjednocenou strukturu nadpisů a dalších aspektů. Některé náležitosti jsou dané, jiné si musíte určit sami. Kopík, jenž stránky textuje, je ale musí všechny znát a držet se jich vždy a za každých okolností.

  2. Dodá kvalitní a originální texty. Originální ve smyslu, že budou pro web i čtenáře skutečně přínosné, nikoliv originální za každou cenu. Žádné rádoby umění, žádné infantilní rýmy, při jejichž čtení se vám studem opotí záda.

  3. Zvolí relevantní Tone of voice. Ten by měl odpovídat jak vaší filozofii, tak i jazyku vaší cílové skupiny.

 

Veškerý textový obsah rovněž plní i SEO úlohu, což ve zkratce znamená, že umístěním vhodných klíčových slov na těch textově správných místech přivedete nové internetové uživatele z pro vás adekvátní cílové skupiny. Více informací naleznete pod pojmem SEO v slovníčku pojmů.

Jak docílit kvalitních textů pro váš web? Obraťte se na mě!

Textaci webových stránek klienti nejčastěji poptávají v případě, kdy je tvoří od nuly, nebo radikálně předělávají stávající web či na něj umístili nové stránky, které je nyní třeba zaplnit. Ať je vaše z uvedených situací jakákoliv, se svým týmem je pokryji všechny. I s klíčovými parametry a bez laciných rýmů. Stačí mě jen kontaktovat, nastínit své plány a představy a určitě najdu vhodný způsob, jak vám – respektive vašim stránkám – pomůžu.

Blogové články

Blogové články jsou jednou z nejzákladnějších forem content marketingu. Pokud lze webové stránky považovat za vlajkovou loď každé společnosti, tak blog by se dal přirovnat k výkladní skříni. Když jej budete opečovávat, tak zcela logicky se s ním budete rádi chlubit a zároveň vám přiláká platící zákazníky. A pokud se o něj starat nebudete… kolik krámů s umaštěnou výlohou jste v životě navštívili?

 

Články na blog můžete tematicky pojmout mnoha způsoby, které sedí k vašemu oboru podnikání. Mohou to být novinky, témata zaměřená na konkrétní typ vašeho sortimentu, rádce, návody (a recepty – pokud podnikáte v gastru), výběry, žebříčky, rozhovory se zajímavými lidmi z vaší branže, pohledy do zákulisí… Možností je tolik a záleží jen na vás, jak články na svůj blog uchopíte.

 

All You Need Is Lovebrand

Primárním cílem blogování je zapsat se do hlubšího povědomí vašich stávajících i potenciálních zákazníků, což by se vám mělo následně přetavit ve finanční profit. Sekundárním cílem, který ovšem vyžaduje větší úsilí a více času, je dosáhnout statusu uznávané autority v oboru, ideálně se stát lovebrandem. Dopady případného zisku jednoho z uvedených renomé na vaše podnikání jsou zřejmé.

 

Pokud ale chcete blogovou činností statusu autority nebo lovebrandu dosáhnout, musíte vědět, jak články tvořit. Jestli si teď v hlavě představujete, že si odněkud vytáhnete nějakého studenta, o kterém víte, že si rád píše povídky do šuplíku, dáte mu stovku za článek, aby vám jich bez vašeho dozoru sesmolil 4 za měsíc, zatímco vy si budete v závětří počítat zisky a čekat, až vám zavolá Jan Kraus s pozvánkou do své talk show… tak takhle to opravdu nefunguje. Protože pokud to s blogem myslíte skutečně vážně, je nutné dodržovat 2 základní pravidla.

 

  1. Kvalita. Zásadou content marketingu je obsah, který je pro čtenáře přínosný a pomůže mu s řešením jeho aktuálního problému – a pokud ne, tak jej alespoň navede na správnou cestu. Musíte tedy znát svou cílovou skupinu, vědět co dělá, jak se chová, o co se zajímá, jaké trable řeší... když všechny tyto aspekty znáte, můžete pak při tvorbě článků vyjít svým zákazníkům naproti a nainstalovat jí do cesty váš content. Aby se ale vaše články při tom potkávání s uživateli nemíjely a skutečně plnily svůj účel, je třeba disponovat kvalitním obsahem, při jehož tvorbě můžete nádherně zúročit vše, co o svém podnikání a cílovce víte.

  2. A pravidelnost ve vycházení článků je druhým základním stavebním kamenem úspěšného blogování. Když už jednou do tohoto vlaku naskočíte, stěží už můžete vyskočit ven. A pokud se přece jen jednoho dne rozhodnete, že je třeba přehodit návěst na červenou, tak vaši čtenáři prostě přestoupí na konkurenční spoj. Takže pokud už nyní víte, že nebudete schopni blogovat dlouhodobě, tak stojí za uvážení, zda má vůbec smysl se do této činnosti pouštět. K pravidelnosti je také nutné říct, že je třeba publikovat vždy ve stejný den a čas – když si vaši čtenáři navyknou, že vycházíte každé pondělní ráno, tak budou začátkem každého týdne přicházet na váš blog sami (samozřejmě za předpokladu, že je váš obsah skutečně baví). Ale tak to z uživatelského pohledu asi sami znáte, ne? Pravidelnost a vytrvalost – to je společně s kvalitou u finálních produktů klíč k úspěchu v content marketingu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ke zvýšení pravděpodobnosti úspěchu blogování vám také samozřejmě pomůže ucelená koncepce. A přesně tuto úlohu plní publikační kalendář.

Blogeři ve startovních i textových blocích

Blogové články jsou typem textů, kterými jsem si se svým týmem při jejich tvorbě nejjistější. Tedy ne, že by nám další žánry nešly… to rozhodně ne! Ale článků na blog máme na kontě nejvíc a jsou našim hlavním výstavním i prodejním artiklem. Pokud poptáváte právě tuto službu, troufám si tvrdit, že nikoho vhodnějšího v tomto ohledu neseženete. Kontaktujte mě ještě dnes – a již za pár týdnů budete moci pozorovat první plody naší práce.

PR články

Občas nastanou situace, kdy potřebujete vyslat do světa nějakou zprávu, která sice bude aktuální jen po omezenou dobu, ale o to intenzivněji ji potřebujete sdělit, a pokud možno s co nejširším možným dosahem. Takové menší informační tsunami. A na takové případy jsou ideální právě PR články.

 

PR články se používají nejčastěji v okamžicích, kdy například pořádáte slevovou akci, zavádíte na trh nový produkt nebo jste právě uzavřeli spolupráci s nějakou celebritou a v návalu nadšení teď chcete tuto novinku vykřičet do celého světa. Třeba. Každá společnost má čas od času různé sdělení, které touží nejen publikovat, ale také potřebuje, aby byla zprávě ze strany veřejnosti věnována náležitá pozornost. Jak toho docílit? Ano, správně – sepsáním PR článku! A jeho následným publikováním na webu třetí strany.

Jeden žánr, dvě verze

Můžete zvolit dvě formy, jak bude PR článek vypadat. Oficiální termíny pro to neexistují, já jim ale pracovně říkám přiznaný PR článek a nepřiznaný PR článek.

  • U přiznaného PR článku je naprosto zřetelné, že se jedná o reklamní sdělení. Je úderný, kratší, jde okamžitě k jádru věci a sděluje, co si jeho zadavatel přeje. Může, ale nemusí obsahovat clickbaitový titulek, výzvy k akci (call to action) a celkově reklamější terminologii, v podání některých copywriterů hraničící až s klišé.

  • Oproti tomu nepřiznaný PR článek působí jako normální, seriózní a tematicky zaměřený článek, který byl napsán přímo redaktory média. Stalo se vám někdy, že jste se na webu začetli do nějakého odbornějšího textu, aby vás na jeho úplném konci překvapil nějaký reklamní apel či proklik na stránku konkrétní značky, a vy najednou v ten moment koukáte, že článek je zařazený v komerčním sdělení, čehož jste si předtím nevšimli? Tak přesně takhle funguje nepřiznaný PR článek.      

 

Nepřiznaný PR článek může – oproti přiznanému, jehož trvalost je na úrovni jepičího života – fungovat i dlouhodobě. Pokud bude téma nadčasové a zpracování kvalitní, takřka odborně napsané a bude obsahovat určité množství pečlivě zvolených klíčových slov, může pak v SERPu na uživatele pravidelně vyplouvat, a to i mnoho let od publikování.

 

V rámci běžné produkce jsou nepřiznané PR články oproti těm přiznaným ve výrazné menšině.

Správně sepsat – a ještě lépe publikovat

O PR článku je také nutné říct, že jeho sepsání je jen jedna stránka celého procesu. Tou druhou je správně zvolený web třetí strany, na kterém pak bude hotový PR článek zveřejněn. Ideálně by to mělo být nějaké odborně zaměřené médium z vaší branže, o kterém víte, že jej vaše cílová skupina pravidelně navštěvuje.

 

Pokud ale máte po ruce nějakou bombu, o níž si myslíte, že by mohla zasáhnout co nejširší cílovku – ideálně vše živé ve věkovém rozmezí 6 let až smrt – můžete zvolit silnější kalibr v podobě mainstreamového nebo třeba i bulvárního média. Obecně ale platí jednoduchá úměra, že čím slunnější místo na čím profláklejším webu, tím vyšší investovaná částka.

 

Psaní článku pro cílovku aneb Kam to bude, šéfe?

Ať už se ale rozhodnete jakkoliv, tak se vždy ujistěte, že váš copywriter zvolil pro cílové médium odpovídající jazyk. I proto je vždy lepší nejdřív nakoupit prostor pro publikování (media buying) a teprve pak se zabývat realizací. Protože když kopík ví, kam článek půjde, může od cílového webu obšlehnout styl komunikace, což zvyšuje šanci na úspěch PR článku. Model zaúkolovat copywritera stylem „nějak ten PR článek sepiš a my to pak někam hodíme, ještě uvidíme kam“ se vám může ve finále prodražit, protože finální výtvor nemusí být vždy kompatibilní s médiem, které si nakonec zvolíte – takže jej budete muset výrazně upravit či napsat znovu.

 

Anebo víte co? Obraťte se rovnou na mě – a budete mít jistotu, že dostanete PR článek se správnou tonalitou jak pro vaší cílovku, tak pro web média, na kterém hodláte publikovat. Že žádný takový ještě vyhlédnutý nemáte? Tak i s tímto vám rád pomůžu. Stačí mě jen kontaktovat – a uvidíme, co společně vymyslíme!

Linkbuildingové články

Linkbuildingový článek je z technického hlediska asi jediný produkt v mé nabídce, který spadá více pod kategorii SEO než pod obsahový marketing. To ovšem neznamená, že bych uměl jeho realizaci hůře než ostatní typy textů – naopak, linkbuildingových článků mám se svým týmem na kontě stovky a ve většině případů i svoji úlohu více než úspěšně splnily.

 

A i pro vás, váš web a celkově vaše podnikání může linkbuildingový článek vykonat cenné služby.

Šetrná péče o váš web s koenzymem LB-SEO

Nechci vás příliš zatěžovat odbornými detaily a tak smysl linkbuildingových článků vysvětlím takříkajíc (zdravím Čapouna) po lopatě: jestli chcete, aby vaše stránky získaly vyšší pozice ve výsledcích vyhledávání, tak tomu hodně pomůže, pokud na nějakém exponovaném webu bude článek, z něhož povede přímý link na váš web. Díky tomu budou mít vaše webovky vyšší rating a budou se v SERPu umísťovat výše než konkurence. Protože pokud nějaký hvězdný web odkazuje přímo na vaše stránky, tak to zcela logicky přece znamená, že i vy sami musíte být špica. Nebo snad ne?

To zní dobře! A jak toho dosáhnu?

Prostě si to prachsprostě koupíte! Sami, nebo za asistence nějakého zkušeného marketéra – třeba mě – si vyhlédnete web, který má status autority a pak si na něm zaplatíte prostor pro váš linkbuildingový článek.

K tomuto kroku je ale třeba zmínit ještě jeden důležitý aspekt: že vyhlédnutá přirozená autorita v oboru musí být zároveň i autorita ve webovém prostředí. A to bohužel není zdaleka vždy pravidlem.

Může se například stát, že za mnou přijdete a budete tvrdošíjně trvat na tom, že váš linkbuildingový článek musí vyjít na online magazínu The Sauce Journal, kde je šéfredaktorem docent Karel Vomáčka kandidát věd, protože to je ve vaší branži uznávaná kapacita. Na vaše doporučení na Kájův web mrknu a ke svému šoku zjistím, že je na úrovni pornostránek z roku 1999... Případný link z jeho trilobitího magazínu by byl ne zbytečný, ale vyloženě kontraproduktivní, protože by vašim stránkám mohl snížit rating – což pochopitelně nechceme. Ale nebojte se: určitě najdeme jiné a skutečně přínosné řešení.

Vaříme ty nejlepší linkbuildingové články podle původní receptury

Ok. Web tedy zvolený (ne)máme a proto už je naplánované a zaplacené publikování našeho linkbuildingového článku. Hypoteticky.

 

Nyní zbývá maličkost – už ho jen sepsat. Linkbuildingový článek nemusí být nikterak dlouhý: 1,5 – 2 normostrany jsou zcela optimální (pokud rozsah není limitován webem, kde chceme článek vydat, to je také častá praxe). Článek musí splňovat – stejně jako blogový či PR článek – jasnou formální strukturu, tedy titulek, perex, úvodní a závěrečný odstavec a mezi nimi text s hlavním sdělením. Nesmí chybět ani ucelený a přehledný systém podnadpisů.

 

Všechny formální aspekty musí být perfektně ošetřeny jak pivo v jedničkovém výčepu, protože ty jsou z pohledu SEO nejdůležitější – a jak už nyní víte, kvůli SEO se linkbuildingový článek realizuje primárně. Na závěr přichází zlatý hřeb: vložení nejvybranějších hypertextů do těch nejpečlivěji zvolených klíčových slov a Long tailů.

Nepsat jen pro (Google)boty, ale i pro ty, co je nosí

Zároveň ale článek musí mít reálnou obsahovou hodnotu a ideálně být i čtivý, protože i když se linkbuildingový článek nepíše primárně pro čtenáře, je třeba myslet na to, že hotový text může přilákat i je, a ne jen Googleboty. A mimochodem, když už jsme u nich… pokud váš článek vyhodnotí jako samoúčelný SEO sranec, tak byla celá vaše investice do něj zbytečná, jelikož boti mu nepřisoudí žádný rating.

 

Takže pokud natrefíte na nějakého SEO šamana, který bude tvrdit něco ve smyslu „hlavně tam naperte linky a na kvalitu kašlete – beztak to nikdo číst nebude“, tak věřte, že vůči jeho kouřovým signálům budou apatičtí jak Googleboti, tak i živé duše před monitory. Proto se vždy obracejte na někoho, kdo skutečně ví, jak se úspěšný linkbuilding článek tvoří. Třeba na toho týpka, na jehož stránkách právě teď jste.

Popisy kategorií

Pokud disponujete ve svém podnikání širším sortimentem zboží či služeb, který máte uvedený na svých webových stránkách – třeba v e-shopu – tak určitě víte či alespoň tušíte, že pro usnadnění výběru a nákupu ze strany zákazníka je třeba jej rozdělit do kategorií. Co už možná nevíte je, že každá taková kategorie by měla disponovat textem, který pomůže čtenáři vytvořit si o sortimentu základní představu.

 

Protože pokud hned zpod nadpisu vybalíte na uživatele produkty, tak můžete některé potenciální zákazníky od nákupu odradit.

E-shop bez textů působí pustě, nedůvěryhodně až podezřele a asi zrovna nevyvolá u návštěvníků touhu utrácet. Navíc jsou texty ke kategoriím skvělým prostorem pro umístění klíčových slov, který tak zůstává trestuhodně nevyužitý. Takže nebuďte líní: třiďte odpad a kategorie a následně je otextujte. 

Vždy vám vyhledáme copywritera, který se při práci nespálí

Popisy kategorií patří v online marketingu k základním textovým pilířům. Obecně se má za to, že se jedná o snadnou práci, ale realita mate – textování kategorií skýtá celou řadu úskalí, která si jako zadavatel práce nemusíte uvědomit, a občas je nezaregistruje ani váš copywriter, zvlášť pokud není tolik zkušený.

 

Například když otextuje kategorie na základě aktuální produktové nabídky, tak může jednu z funkcí, kterou disponují všechny výrobky, uvést jako základní, sjednocující informaci o celé kategorii. Jenomže výrobky se časem – na rozdíl od textů, které často bývají na webu dlouhá léta – mění, později budete prodávat novější a modernější produkty a některé z nich, nebo dokonce všechny zmíněnou funkcí už disponovat nebudou. Jenomže ona stále bude v popisu celé kategorie uvedená...

 

Třeba se nestane nic. Ale stejně pravděpodobně se může stát, že vás nespokojení zákazníci zdrbou na sociálních sítích nebo vám udělí špatné hodnocení. A také vám mohou již zakoupené zboží rovnou vracet. Koho by to pár měsíců či let dozadu, kdy copywriter ty texty psal, a vy je poté kontroloval, napadlo, že? A takových skrytých min číhá při textování kategorií více.

Jak napsat popisy kategorií ideálním způsobem?

Texty kategorií by měly řady vašich produktů či služeb představit čtenáři zcela nenuceně. Neměly by být vtíravé a prodávat za každou cenu naopak; texty by měly být napsány tak, aby čtenář sám od sebe pochopil, v čem je sortiment pro něj přínosný a zatoužil jej vlastnit.

 

Také je třeba si určit cílovku a přizpůsobit jí styl komunikace. Protože zvolit neutrální, či dokonce bezpohlavní tonalitu s cílem oslovit pokud možno co nejširší spektrům uživatelů – to je zaručený recept na neúspěch. Znáte to: kdo se chce líbit všem, se ve finále nelíbí nikomu.

Věřte zkušeným

Jak sami můžete vidět, při textaci kategorií tak máte před sebou x aspektů, které je třeba uhlídat. A to je někdy zatracená dřina. Proto si vždy ohledně textace kategorií ujistěte, že vámi vybraný copywriter disponuje patřičnou praxí a kreativitou, aby dokázal sepsat texty, které vám nejen ve vzdálené budoucnosti nezatopí, ale ještě vám v té bližší něco reálně přinesou. Třeba já a copywriteři z mého týmu tohle dokážeme. 

Popisy produktů

Ať už jste hrdým majitelem firmy s e-shopem nebo na svých stránkách máte jen zobrazené produkty či služby, tak se v současném online světě rozhodně neobejdete bez jejich detailnějších popisů.

Respektive možná obejdete, ale pak riskujete neúspěch. A stojí vám to za to?

 

No jasně že ne. Kór když je textace popisů produktů snadno dostupná a celkově i cenově příznivá záležitost.

 

99 % produktových textu je nuda… Buďte tím 1 %

Občas se lze setkat s názorem, že „současní lidi už nečtou“ a tak textace čehokoliv dnes již postrádá smysl. Nenechte se ale zmýlit. Ve chvíli, kdy uživatel reálně uvažuje o koupi produktu či služby a nějaká konkrétní mu padne do oka, dokáže i v tomto ohledu vyvinout – možná až překvapivě – zvýšenou aktivitu. A to i člověk, který je za normálních okolností sebelínější. Nikdy nepodceňujte lidskou zvědavost a zákazníka. A když už u vás je… proč mu do cesty nepřihrát něco, co se snadno čte? A třeba ho to ještě pobaví?

 

Rozsáhlé výzkumy univerzity Karlovy skutečně prokázaly, že kvalitně a šmrncovně napsané texty budí u zákazníků vyšší důvěru a zájem o nákup než popisy nevalné úrovně, a pokud disponujete vlastním, nezaměnitelným stylem, jenž uživatelům osvěží náladu jak kola, budete pro ně v daném segmentu vždy volbou číslo 1. Pokud to teda nedělá ve vašem oboru někdo ještě lépe samozřejmě... ale i s tím se dá porvat.

 

Jenom hezké řeči nestačí

Na druhou stranu je vám ale asi jasné, že Tone of voice a kreativní psaní je jen jedná část práce. Vedle toho je třeba při popisování splnit i jisté žánrové parametry. A že jste to vy… nechám vás v tomto ohledu nahlédnout pod pokličku. A to doslova, protože vám nyní ukáži výňatek z redakční kuchařky, kterou jsem sepsal pro členy svého textařského týmu. V ní ohledně psaní produktů radím – a od odevzdaných výstupů i požaduji – toto: 

Samozřejmě je toho víc, ale tím vás teď nechci zatěžovat. Důležité ale je, že nyní už víte, co můžete od popisů produktů reálně očekávat z hlediska výstavby textu a obsahu informací. A věřte, že hotový výsledek pro vás bude vypadat 100× lépe než výše uvedený obecný mustr.

A co popisy služeb?

Že nenabízíte produkty, ale poskytujete služby? A nejste si jisti, zda by pro popis služeb byly standardní produktové texty vhodné? Tak na to ihned odpovím: jsou. Produktové popisy jdou žánrově uplatnit i na služby. Samozřejmě jsou zde určité jemné rozdíly, ale s těmi si každý kvalitní copywriter bez problémů poradí.

Zavolejte mi!  

Kvalitní popisy produktů – či služeb, které jsme nyní zmínili – by měly být komplexní. To znamená, že by měly uživateli odpovědět na všechny dotazy, a to ideálně i na ty, které ho ani nenapadly.

Víte, podle čeho poznáte nekvalitní popisy produktů? Že je v jejich závěru napsáno něco ve smyslu „Máte nějaké dotazy? Napište nám. Nebo rovnou zavolejte!“ Pokud uživateli poskytnete popis produktu či služby, který mu nejen neodpoví na jeho dotazy, ale ještě ho nutíte, aby někam psal, nebo dokonce volal, tak tím jej jenom uvrhnete do frustrace. A pokud ještě máte na stránkách uvedené jen jedno telefonní číslo, které vede na zákaznickou linku, kde ho navíc přivítá robotický operátor, tak si buďte jisti, že tenhle zákazník k vám příště jen tak nepřijde. Proto se ohledně textace jednotlivých produktů a služeb vždy obracejte na copywritery, kteří vědí, jak se kvalitní popisy tvoří. Třeba na nás.

Nějaké dotazy? Nebo rovnou zájem o realizaci textů? Kontaktujte mě a dohodneme se na práci, kterou váš web přesně potřebuje. Anebo... Zavolejte mi! 774 804 582.

Blogové články
PR články
Linbuildingové články

Když začínáte úplně od nuly...

Pokud jste disciplínou SEO zcela nepolíbení, tak ve vašem případě lze linkbuilding provést i tak, že si nakoupíte více prostorů na hned několika méně významných webech. S tím, jak váš web časem postupně roste a získává vyšší pozice ve vyhledávačích, teprve pak začnete pozvolna publikovat linkbuildingové články na lepších stránkách (pokud vás proces výběru vhodného média zajímá více, tak mrkněte do slovníčku pojmů na termín media buying). 

Popisy kategorií

Začněte vždy úvodním odstavcem (3-6 řádků v klasickém Wordu), kde krátce zmíníte:

  • co je to za produkt,

  • jaká to je značka, řada, edice,

  • co produkt nabízí v praxi, jaké jsou pro uživatele jeho největší přínosy a pro koho je určen.

 

Následně se pusťte do samotného popisu produktu. Postupně zmiňte:

  1. celkový vzhled, design, materiály, rozměry (obrazně, ne konkrétně – od toho má každý produkt vlastní tabulku),

  2. co produkt dělá a umí (základní funkce a dovednosti),

  3. pokud vám to rozsah dovolí (vždy u textů delších jak 0,5 NS), vyzdvihněte jednu, dvě unikátní funkce a rozepište je,

  4. krátký závěr (třeba něco, co by bylo dobré zmínit, ale do žádného z předchozího bodu se vám to nehodilo).

Popisy produktů

Kvalita, kvalita a ještě jednou kvalita

Kdysi jsem zaslechl jednoho ex-kolegu/experta, který tvrdil, že „něco jako špatný obsah prostě neexistuje“. Špatný obsah nejenže existuje, ale může vám napáchat i značné škody. V lepším případě jenom neoslovíte své potenciální zákazníky, v tom horším nic neprodáte a ještě se třeba stanete terčem posměchu v pro to určených skupinách na sociálních sítích. Když svůj už tak zmučený obsah ještě dorazíte neodborně provedeným SEO, může Google vaše stránky poslat do Sandboxu, čímž je de facto popraví. Takže pro jistotu znova: kvalita a kvalitní obsah je pro vaši blogovou aktivitu základ. Že nevíte, podle jakých aspektů se ta tolik proklamovaná kvalita článků posuzuje? Ideální příležitost mě kontaktovat a na toto téma se se mnou pobavit. Třeba takové školení je pro to jako stvořené.

Lovebrand je fajn, ale...

... je třeba si uvědomit, že stát se lovebrandem umožňují jen některé vybrané oblasti, typicky gastro, móda nebo cokoliv luxusního. Pokud je předmětem vaší podnikatelské činnosti likvidace švábů nebo úklid pozvracených chodníků po pátečních nocích, je třeba si přiznat, že vaše značka asi nemá potenciál vyrábět merch, v kterém se budou vaši fanoušci hrdě nosit.

 

To ovšem automaticky neznamená, že musíte rezignovat na zábavný a poutavý obsah – naopak: pomocí několika oslích můstků není problém se přemístit do nějaké slunečnější tematické destinace. Přes šváby se můžete dostat k obecně atraktivnímu tématu jaderných válek nebo se přesunout do pekáren a pivovarů (vítejte v gastru!). A ty poblité chodníky? Vytvořte článek se seznamem koktejlů (vítejte v gastru a life stylu!), které jsou k lidskému žaludku nejvíc šetrné. Nebo naopak: vyrobte soupis těch, co konzumenty cestou domů nejvíce potrápí. Fantazii se meze nekladou. Můžete třeba nafotit, jak který konkrétní koktejl na chodníku vypadá... no to už je asi moc. Důležité ale je nenechat se otrávit zdánlivě nezajímavou oblastí svého podnikání a najít nějaký kreativní způsob, jak oslovit více respondentů. A právě přes blog to skutečně jde.

„Promiňte, dotaz: Můj byznys není zrovna sexy. Měly by tak bavit i moje produktové popisy?“

Samozřejmě! Jak jsem ostatně psal ohledně lovebrandu u blogových článků: to, že nepodnikáte zrovna v atraktivním odvětví, ještě automaticky neznamená, že rezignujete na kreativitu a stane se z vás uspavač hadů. My vždy dokážeme najít způsob, jak i běžnější sortiment navléknout do záživnějšího a čtivějšího aranžmá. Ostatně: skutečně schopný copywriter se pozná právě podle toho, že umí vytvořit poutavé texty i k produktům a službám všednějšího ražení. Takže i když máte pocit, že vaše podnikání není zrovna nejvýjimečnější, nikdy si nenechte vnutit průměrné marketingové produkty a služby – což u mě nehrozí. Lepší hadí žena v hrsti než uspavač hadů na střeše.

Lovebrand
bryle-na-novinach.jpg

Volejte

+420 774 804 582

Když nechcete mluvit...

bottom of page