top of page

Linkbuilding

Linkbuilding je budování zpětných odkazů, jejichž existence zvyšuje důvěryhodnost vašeho webu. Linkbuilding je jednou ze základních SEO disciplín a dělí se na 2 základní kategorie:

  1. INTERNÍ – to jsou linky, které odkazují na jiné stránky či místa v rámci jednoho webu. Uvedu praktický příklad na mých webovkách: prostřednictvím následujícího odkazu služby – tvorba textů se dostanete na podstránku služby – tvorba textů. Když tam v nabídce kliknete na kotvu číslo 5 – linkbuildingové články, tak vás to přesune na stejnojmennou kapitolu. Pod prvním mezititulkem této pasáže si můžete všimnout hypertextu ve slově linkbuildingových – klikněte na něj a rázem se ocitne zpátky doma, tedy na této stránce, kde právě jste (Zkusili jste si to? Jste tady po té jízdě zpátky? Bomba, že?). Čím více cross linků na celém webu, tím silnější SEO celého webu.

  2. EXTERNÍ – to jsou odkazy na váš web na cizích stránkách. Zajímá vás, jak je získat?

  • Linkbuildingové články. Na vyhlédnutém webu si zakoupíte prostor, na kterém zveřejníte svůj prolinkovaný článek.

  • Guest posting. Najdete si nějakého byznysového partnera, kterého trápí stejný problém jako vás, a dohodnete si výměnný obchod jako v době kamenné: „Já dám na své webovky odkaz na tvoje stránky, a ty mi na nich zase dáš odkaz na moje.“

  • Kvalitní obsah. Když vytvoříte kvalitní a po všech stránkách povedený blogový nebo contentový článek, tak je možné, že nějaký externí web na něj bude časem odkazovat zcela dobrovolně. Tohle je ostatně ta vůbec nejlepší linkbuildingová varianta, protože nejen že vás nic nestojí, ale Googleboti obecně tyto nedomluvené, jednostranné odkazy mají rádi a udělí jim vysoké hodnocení – což se samozřejmě pozitivně odrazí na vašem SEO. Navíc vás může hřát pocit, že svou práci asi děláte správně, když vás někdo považuje za autoritu a sám od sebe na vás odkazuje.

  • Psaní recenzí. Na svém blogu zveřejníte recenzi nějaké služby, výrobku nebo kulturního zážitku či díla, a následně požádáte společnost, která daný produkt prodává, aby na své stránky vložila odkaz na vaši recenzi. Z mých zkušeností se jedná o jednoznačně nejhorší variantu: pokud v dané firmě nemáte někoho známého a nejste s ním dopředu domluveni, nikdo vám nezaručí, že vaše snaha padne na úrodnou půdu. Spíše naopak: často narazíte spíše na zjevnou neochotu a nezřídka dostanete najevo, že jim přiděláváte práci, často jsou ješitní a berou si osobně, pokud jim v recenzi nedáte 5 hvězdiček. Ano, i takto to někdy může vypadat.       

 

Budování zpětných odkazů ovšem představuje důležitý aspekt marketingové (SEO) práce, a proto jej nikdy nepodceňujte. Zvlášť externí linkbuiliding je pro každý web prakticky existenciální otázkou, protože pokud na vaše stránky nevedou žádné linky z webů třetích stran, Googleboti je nepovažují za důvěryhodné a v SERPu jim to pak pěkně spočítají. Jestli tam ty vaše stránky teda vůbec zařadí samozřejmě...  

bottom of page