top of page

Tone of voice

... alias komunikační tón nebo jednoduše tonalita. Prostě styl komunikace, který je vaší firmě vlastní. Zároveň by měl Tone of voice odpovídat jazyku vaší cílové skupiny, což ale v drtivé většině nebývá v rozporu. Jak se říká: každé zboží má svého kupce a každý prodejce či poskytovatel služeb nenuceně oslovuje respondenty, kteří jsou podobní jemu či jeho společnosti. To je přirozená symbióza.

 

Problém nastává v případě, kdy potřebujete oslovit novou cílovou skupinu, která vám není vlastní. V takový moment je správně zvolený Tone of voice takřka otázkou života a smrti – a výsledek třeba může být i ve střetu s vaší dosavadní firemní komunikací či filozofií. Ale berte to tak, že byste nebyli první: na světě je hromada značek, které jenom kvůli jedné cílovce a jí na míru ušité komunikaci založila novou, dceřinou společnost, protože styl vyjadřování dítěte nebyl matce zrovna vlastní. Každý si totiž spočítá, že pokud svou cílovku na začátku neosloví, nebude na konci žádný kšeft a může se jít klouzat – ať už s dcerou, nebo sólo.

 

Při definování konkrétního Tone of voice se nejčastěji vycházíme ze 4 základních komunikačních principů:

  • byznys/party,

  • citron/rohlík,

  • sešněrovaný/familiární,

  • hladina/lavina.

 

Tone of voice ale není žádný (ne)psaný zákon ani slovo boží – můžete si vytvořit i svůj čistě vlastní, unikátní styl a můžete pracovat i s protiklady a aspekty, které se na první pohled navzájem vylučují. Sice v takovém případě mnohem více riskujete neúspěch, než kdybyste se drželi v bezpečném, vymezeném teritoriu, ale zároveň se vám zase zvyšuje šance stát se lovebrandem, protože pokud bude váš jedinečný styl funkční a osloví své publikum... pak vaši zákazníci asi budou mít pevné hodnoty a názory. Takže vám je konkurence jen tak nepřetáhne. A v tom je ten vtip, ne?  

bottom of page