top of page

Call to action

... nebo hezky česky výzva k akci, v branži se v písemné komunikaci rovněž používá zkratka CTA, v mluvené podobě pak cétéáčko. Jedná se o apel, který oslovuje respondenta a snaží se jej vyprovokovat k požadovanému jednání, zpravidla tedy k nákupu produktu nebo objednání služby. 

CTA můžete nejčastěji vidět a slyšet ve videích, v rozhlasových reklamách, na internetových stránkách v podobě bannerů, akčních tlačítek či přímo v textech – posledních dvou provedení si můžete všimnout i přímo na těchto webovkách.

 

Často má podobu 2. osoby rozkazovacího způsobu – například Kup to!, Podívejte se, Předplaťte si nás, v psané podobě se ale setkáte i s 1. osobou, třeba Chci ušetřit, Tyhle krásné boty musím mít nebo Potřebuji rezervaci.

 

Možná vám koláče přijdou jako laciný trik na úrovni nevkusných TV reklam z devadesátek, ale spousta průzkumů uživatelského chování jednoznačně potvrzuje, že skutečně fungují – alespoň tedy v digitálním prostředí. Je to dáno tím, že lidé na webech jsou obecně rádi vedeni a dělají, co po nich CTA i texty obecně žádají nebo přikazují.

bottom of page